زمان تعویض روغن موتور
مقاله آموزشی

5 نشانه زمان تعویض روغن موتور

بهترین زمان تعویض روغن موتور چه وقتی است؟

روغن موتور همانند خون در بدن یک وسیله نقلیه است و موتور ماشین بدون روغن موتور مناسب نمیتواند به خوبی کار کند. از جمله عواملی که در نبود روغن موتور مناسب میتوان به آن اشاره کرد، داغ کردن موتور ماشین می باشد.

حال شاید فکر کنید کار روغن موتور چیست؟

روغن اجزای ضروری موتور ماشین را روان می کند تا گرما را جذب کرده و مانع بیش از حد گرم شدن آن شود. اگر روغن موتور کهنه یا لجن دار باشد، اصطحکاک قابل توجهی در بین اجزای موتور رخ می دهد و در نتیجه باعث آسیب به موتور ماشین می شود.

زمان تعویض روغن موتور

بطور معمول بعد از پیموندن هر 5000 کیلومتر که معادل سه ماه کار کرد است، زمان مناسبی برای تعویض روغن موتور می باشد. هر چند با توجه به نوع موتور و سازنده آن ممکن این زمان و مسافت طی شده متفاوت تر باشد.

زمان تعویض روغن موتور

5 نشانه زمان تعویض روغن موتور

1.روغن کثیف

ممکن است رنگ روغن های موتور به علت ترکیبات و افزودنی های مختلف با یکدیگر کمی متفاوت باشد اما بطور معمول روغن تمیز و سالم، رنگ کهربایی شفافی را دارد. اگر بین تعویض روغن فاصله زیادی بیافتد، این رنگ ممکن است به سیاه یا لجنی تغییر پیدا کند. عادت کنید بعد از هر چند هزار کیلومتر رانندگی، روغن موتور خود را چک کنید.

نحوه چک کردن:

برای انجام این کار ابتدا ماشین را خاموش کرده و بین 5 تا ده دقیقه منتظر بماند. توجه کنید که ماشین خود را در سطح صاف بدون شیب پارک کرده باشید. سپس کاپوت را بالا داده و میله گیج روغن موتور را بردارید و آن را پاک کنید. دوباره آن را در روغن قرار داده و رنگ روغن را چک کنید. اگر رنگ روغن تیره بود نشان می دهد که آماده تعویض می باشد.

2.مصرف سوخت ضعیف

روغن قدیمی غلیظ و مقاومت کمی برای قطعات متحرک موتور ایجاد می کند. بنابراین موتور برای تامین انرژی خود سخت تر کار می کند. اگر موتور در تامین نیرو دارای مشکل باشد، مصرف سوخت کاهش پیدا کرده. در نتیجه شما متوجه می شوید که مصرف سوخت با توجه به مسافت طی شده مثل گذشته کارآمد نیست.

3.گرم شدن بیش از حد

روغن موتور را برای انجام کار روان می کند و از گرم شدن بیش از حد موتور جلوگیری مینماید. اگر مقدار روغن کم شود، موتور بیش از حد گرم می شود. تعویض روغن موتور و وجود روغن تازه این مشکل را قبل از اسیب بیشتر به موتور بر طرف می نماید.

4.شنیدن صدای عجیب از موتور

مشکلات مکانیکی مختلف میتواند باعث ایجاد این مشکل شود. یکی از عواملی که در این موضوع موثر است، روغن موتور می باشد. در برخی از موارد با تعویض روغن موتور این موضوع حل می شود.

5.چراغ هشدار داشبورد

خودروهای دارای حسگرهای کامپیوتری به اندازه کافی حساس هستند تا در صورت بروز مشکلی به شما اطلاع دهند. در صورت نیاز به تعویض روغن، چراغ روغن بر روی داشبرد روشن می شود.

در پایان

تعویض روغن موتور روشی سریع و آسان برای حفظ عمر وسیله نقلیه می باشد و انجام آن از بسیاری از مشکلات موتور جلوگیری می نماید. اگر شما هم راه حل دیگری می شناسید برای ما در کامنت ها بنویسید.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدسته بندی هاحساب من
جستجو