همه چیز در مورد بیمه شخص ثالث
مقاله آموزشی

همه چیز درباره بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث که به بیمه خودرو هم شناخته می شود یکی از مهم ترین و پرمخاطب ترین بیمه در کشور می باشد که اخذ آن به علت اجباری بودن برای هر راننده و جلوگیری از هزینه های سنگین پس از سانحه، واجب است.

همه چیز درباره بیمه شخص ثالث

راننده ماشین به عنوان شخص اول در قرار داد بیمه محسوب می شود، این قرار داد بین راننده و شرکت بیمه که به عنوان شخص دوم یا ثانی است، بسته می شود. بیمه ثالث شامل هر شخصی که در یک سانحه و تصادف رانندگی شخص اول دچار آسیب یا خسارت بوده(هر شخصی جز راننده)، شامل بیمه شخص ثالث می باشد. بیمه شخص ثالث تمامی هزینه های درمان، فوت و خسارت های مالی شخص اسیب دیده در تصادف را شامل می شود.

هزینه اخذ بیمه شخص ثالث

شرکت های مختلفی برای این بیمه وجود دارند. هزینه کسب بیمه شخص ثالث در تمامی شرکت ها ثابت بوده است و طبق اخرین نرخ سال 1401 برای ماشین های با کمتر از 4 سیلندر 2344000 و برای خودروهای پیکان، پراید و سپند 2776000 و ماشین های چهار سیلندر 3263000 و سایر ماشین های بالای چهار سیلندر 3652000 تومان اعلام شده است.

هر چند خودروهایی مانند تاکسی، امبولانس، اتش نشانی و… که به دلیل نوع کاربری، استفاده بیشتر و در معرض خطر بودن موظف به پرداخت حق بیمه بیشتری هستند.

مطالعه بیشتر: علت استارت نخوردن ماشین

انتقال بیمه از فروشنده به خریدار

بیمه شخص ثالث در زمان فروش خودرو قابلیت انتقال از سمت فروشنده به خریدار را دارد. همچنین اگر راننده جز افرادی بوده که در چند سال اخیر هیچ گونه استفاده از بیمه خود نکرده، شامل تخفیف خواهد بود و برای افرادی که طی 8 سال هیچ گونه دریافت خسارتی از بیمه نداشتن، تخفیف بالا 40 درصدی شامل حال بیمه این افراد می شود.

مدت اعتبار بیمه شخص ثالث

با توجه به مدت اعتبار بیمه به دو دسته کوتاه مدت یا یکساله صادر می شود. در کوتاه مدت به مدت زمان 2 ماهه، 4 ماهه، 6 ماهه، 9 ماهه بیمه نامه صادر می شود. در بیمه یکسال به مدت 365 روز بیمه صادر شده و هزینه آن نسبت به تمدید کوتاه مدت مقرون به صرفه تر است.

نحوه اخذ بیمه شخص ثالث

پس از سال 1399 به دلیل شیوع بیماری کرونا، امکان اخذ انلاین بیمه شخص ثالث توسط شرکت های بیمه فراهم شد و بیمه گذاران می توانند به صورت غیر حضوری پس از ثبت نام در سایت بیمه مورد نظر خود، بیمه شخص ثالث را تهیه کنند و نیازی به دریافت اصل بیمه نامه هم نیست. ارائه نسخه دیجیتالی و حذف نسخه فیزیکی یکی دیگر از پیشرفت ها در این صنعت بوده که از سال 99 یک پی دی اف به همراه کد کیو آر برای هر دارنده بیمه صادر می شود. بیمه گذار تنها کافیست با پرینت این نسخه و یا داشتن کد یکتای درج شده در بیمه نامه را به همراه خود داشته باشد.

مطالعه بیشتر:علت خرابی میل سوپاپ

سخن پایانی

بیمه شخص ثالث یکی از مسائل مهمی نیست که هر راننده باید به آن توجه کند تا از خسارت های سنگین پس از سانحه در امان باشد. همچنین شما میتوانید برای خرید لوازم یدکی به قیمت مناسب و صرفه جویی در هزینه های خود بصورت انلاین از طریق سایت وندایدک اقدام کنید. فروشگاه لوازم یدکی وندا ارائه دهنده انواع لوازم یدکی خودرو.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدسته بندی هاحساب من
جستجو