شمع خودرو
مقاله آموزشی

علت خرابی شمع خودرو

خرابی شمع خودرو یکی از مشکلات رایج تجهیزات موتوری ماشین است که اگر متوجه آن نشوید به مراتب باعث ایجاد مشکلات بزرگتر در عملکرد در خودرو شما می شود.

اما چه زمانی میتوانیم متوجه خرابی شمع خودرو شویم؟ در ادامه به این موضوع میپردازیم.

شمع خودرو چیست؟

شمع قطعه ای در اتومبیل است که در دسته تجهیزات موتوری قرار می گیرد. شمع ها از قسمت فلزی، عایق چینی، واشرها، الکترودها، مهره سر شمع و پودر هوابند تشکیل شده اند. این قطعه وظیفه جرقه های متناوب برق برای احتراق را به عهده دارند. محل قرار گیری شمع ها بر روی سیلندرها در موتور خودرو می باشد.

نحوه عملکرد شمع خودرو

شمع خودرو مرتبا با سه عنصر هوا، سوخت و برق در ارتباط است. خودروهایی که از سوخت هایی مانند بنزین استفاده می کنند برای ایجاد جرقه با استفاده از اکسیژن هوا و سوخت در محفظه سیلندر احتیاج به قطعه شمع دارند. شمع خودرو با دریافت برق از باتری و ایجاد جرقه باعث انفجار در محفظه سوخت سیلندر و در نهایت استارت و روشن شدن ماشین می شود.

مشخصات شمع سالم

برای برسی اینکه آیا شمع شما سالم است یا دچار تغییراتی چون سیاه شدن، خرابی و… نشده است، در ابتدا ماشین خود را خاموش کنید. توجه کنید که برق در پشت امپرها جریان نداشته باشد. سپس شمع ها را با آچار مخصوص خود باز نموده و از سر سیلندر جدا بنمایید. شمع سالم بطور ظاهری در بخش چینی و فلزی خود سفید و تمیز است. همچنین هیچ گونه زنگ زدگی و خوردگی بر روی بدنه آن مشاهده نمی شود. تغییر رنگ، اسیب های فیزیکی، زنگ زدگی و هر گونه تغییرات دیگر شان دهنده این است که شمع شما اسیب دیده و خراب می باشد.

شمع-خودرو-وندایدک

علت خرابی شمع خودرو

علت خرابی شمع خودرو را میتوان تماس های مکرر با جریانات شیمایی و الکتریکی در طول زمان که منجر به ایجاد تغییرات شیمیایی و ظاهری بر روی شمع می شوند، دانست. همچنین این تغییرات باعث سیاه شدن شمع، خرابی شمع و اختلال در عملکرد این قطعه می شود.

رفع مشکل خرابی شمع خودرو

تنها راه حل برطرف نموندن خرابی شمع خودرو، جایگزین کردن آن می باشد. معمولا اولین اقدام پس از ایجاد اختلال در کار موتور ماشین، چک کردن و تعویض شمع ها است. نادیده گرفتن این موضوع باعث ایجاد اسیب های پرهزینه تر برای موتور ماشین بوده و بهتر است در صورت ایجاد مشکل در شمع خودرو خود را در اولین فرصت تعویض نمایید.

انواع شمع خودرو

شمع ها با توجه به نوع کارایی و مدل ماشین در انواع مختلفی می باشند که چند دسته از این شمع ها در اینجا معرفی شده است. اولویت انتخاب شمع بر اساس نوع خودروی شما، شمع مخصوص به همان مدل از اتومبیل می باشد تا از اختلالات احتمالی جلوگیری شود.

نمونه ای از شمع های خودرو:

شمع نیکل

شمع سوزنی

شمع تک پلاتین

شمع چند پلاتین

شمع دوبل پلاتینیوم

شمع دوبل اریدیوم

و…

برای خرید شمع خودرو با بهترین قیمت بصورت انلاین و ارسال به درب منزل میتوانید به بخش شمع خودرو فروشگاه لوازم یدکی وندایدک مراجعه نمایید. وندایدک همواره در تلاش است تا بهترین شمع های اصل را با قیمت مناسب به مشتریان خود ارائه دهد.

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدسته بندی هاحساب من
جستجو