کاهش قیمت خودرو
اخبار بروز

قیمت خودرو 100 میلیون تومان کاهش یافت

همچنان روند کاهشی قیمت‌ خودرو در بازار ادامه داشته و طبق صحبت رییس اتحادیه نمایشگاه‌ داران خودرو در صورتی که عرضه خودرو به بازار افزایش یابد، روندی کاهشی قیمت خودرو ادامه پیدا می‌کند.

کاهش قیمت 100 میلیون تومانی خودرو

به گزارش وندایدک با وجود کاهش قیمت در بازار خودرو روزهای گذشته، قیمت‌ خودرو نسبت به ماه‌ های قبل همچنان بالاست. بصورتی که با وجود این ریزش های اندک، قیمت خودرو به زمان سابق باز نگشته است.

در برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که اعلام خبر عرضه ۵۰ هزار خودروی ثبت‌ نامی در سامانه یکپارچه خودرو تا پایان هفته جاری، سیگنال جدیدی را به بازار مخابره کرده و به این شکل، قیمت برخی خودروها کاهش یافته.

چرا قیمت خودرو بالا رفت؟

در این بین، وزیر صنعت در اظهار نظر تازه خود درباره پشت پرده گرانی خودرو، گفته است: در حال حاضر با سه نوع قیمت در مورد خودرو مواجه هستیم. یکی قیمت تمام شده، دیگری قیمت کارخانه‌ ای و در اخر هم قیمت بازار خودرو است.

وی افزوده: سال گذشته قیمت کارخانه ای خودرو کمتر از قیمت تمام شده بود، که خودروساز زیان می‌دادن. البته بخشی از این زیان مربوط به ناکارآمدی خودروساز و زنجیره قبل از آن یعنی قطعه ساز است. پس از آن قیمت بازار خودرو نیز بالاتر از این دو قیمت قرار می گرفت. یعنی حداقل قیمت، نرخ کارخانه‌ ای بود بعد از آن نیز قیمت تمام شده و سپس قیمت بازار قرار داشت.

خرید عمده لوازم یدکی خودرو، خرید لوازم یدکی خودرو به قیمت بازار با یک کلیک!

به گفته وزیر صنعت، اگر نمودار مرکز آمار ایران بررسی شود، مشخص می‌شود که از اردیبهشت سال ۱۴۰۱ تورم نقطه به نقطه خودرو رو به کاهش است و بیشتر از شیب کاهش تورم کل اقتصاد است. اما به یکباره تورم نقطه به نقطه خودرو در آذر ۱۴۰۱ فزاینده می شود، که این مساله ناشی از اثر حفظ ارزش دارایی می باشد.

کاهش قیمت خودرو کوییک

آیا گران شد ارز دلیل اصلی بالا رفتن قیمت خودرو است؟

فاطمی‌ امین ذکر کرد: قیمت ارز از ۶ مسیر بر اقتصاد ایران تاثیر می‌گذارد. یکی از این مسیرها افزایش قیمت مواد اولیه است. یک دستگاه خودرو ممکن است هزار تا دو هزار دلار ارزبری داشته باشد. بنابراین افزایش قیمتی که سال قبل در موضوع خودرو داشتیم به‌ خصوص در نیمه دوم سال، به خاطر افزایش نرخ ارز نبود. زیرا آن بر روی قیمت تمام شده و یا قیمت کارخانه تاثیرگذار است. اما نکته ای که وجود دارد این است که وقتی قیمت ارز افزایش می‌یابد عده‌ ای برای حفظ ارزش دارایی به سمت خرید کالایی می روند که بتواند ارزش پول آنها را حفظ کند.

اولین فروش فوق العاده ایرانخودرو

وزیر صنعت تصریح کرده: این افزایش قیمت در مورد کالاهایی خود را نشان می‌دهد که کسری در عرضه و تقاضا وجود دارد. پس در مورد خودرو نیز صادق است و در پی آن افزایش قیمت خودرو اتفاق افتاد.

وعده کاهش قیمت خودرو

وی در پاسخ به این سوال که چرا با وجود این مساله، شما وعده کاهش قیمت خودرو دادید؟ جواب داد: وعده‌ ای دادم که اشتباه فهمیده شد. من گفته بودم که قیمت تمام شده خودرو با قیمت‌ های ثابت کاهش می‌یابد. قیمت تمام شده متفاوت از قیمت بازار است. شاید نباید این عبارت را به کار می‌ بردم زیرا عبارت بیان شده، خیلی فنی بود. عبارتی که در مورد قیمت تمام شده به کار برده شد، سوء برداشت شد.

کاهش قیمت خودرو

قیمت بازار و کارخانه ای به یکدیگر نزدیک می شوند؟

وزیر صنعت، معدن و تجارت با طرح این سؤال که چه اتفاقی بیاد رخ دهد تا قیمت بازار و کارخانه به یکدیگر ‌نزدیک می شوند؟ عنوان کرد؛ وقتی خودرویی ثبت‌ نام می‌شود و دو الی سه ماه بعد، ‌تحویل متقاضی می‌شود، اگر اختلاف قیمت بین کارخانه تا بازار ۲۰ درصد باشد شاید قابل قبول باشد. اما قطعا ۱۰۰ درصد اختلاف قیمت قابل قبول نیست.

ما باید چه می کردیم که قیمت بازار و کارخانه بهم نزدیک شود؟

اولین اقدام عرضه است. یعنی باید تولید یا واردات به حدی باشد که تقاضا به‌ ویژه تقاضای انباشته شده از قبل را پوشش بدهد. اما چه اتفاقی افتاد؟ سال گذشته تولید خودرو ۳۹ درصد رشد داشت و در پایان سال فقط یک‌ هزار دستگاه خودروی ناقص در پارکینگ خودروسازان بود در حالی که چهار سال تولید خودرو ما کمتر از یک میلیون دستگاه بود.

خرید لوازم یدکی برند عظام

کاهش قیمت خودرو سورن پلاس

روند کاهشی قیمت خودرو، سورن پلاس تیپ یک حدود ۱۷ میلیون تومان ارزان شد و به ۶۵۳ میلیون تومان رسید. این در حالی است که قیمت این خودرو در اوایل امسال به ۷۰۰ میلیون تومان هم رسیده بود.

کاهش قیمت خودرو پژو

کاهش قیمت خودرو دنا

دناپلاس هم ۸ میلیون تومان ارزان شد و به ۷۵۲ میلیون تومان رسید. این خودرو در هفته سوم فروردین به ۸۲۵ میلیون تومان رسیده بود.

دناپلاس توربو اتوماتیک هم که اواسط فروردین به یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان رسیده بود، در حال حاضر یک میلیارد تومان قیمت خورده است. قیمت این محصول نسبت به روز دوشنبه هم ۴۰ میلیون تومان پایین‌تر آمده است.

بیشتر بخوانید: بررسی خودرو پژو 405

کاهش قیمت خودرو پژو

پژو پارس هم اواسط فروردین ۶۵۰ میلیون تومان بود، اما هم‌اکنون ۵۹۸ میلیون تومان قیمت خورده که نسبت به روز قبل ۱۷ میلیون تومان پایین‌تر است.

پژو ۲۰۷ اتوماتیک هم یک میلیارد و ۲۰ میلیون تومان قیمت خورده که ۵۰ میلیون تومان ارزان‌تر شده است. نسبت به اواسط فروردین هم قیمت این خودرو ۸۰ میلیون تومان پایین آمده است.

تارا اتوماتیک هم با ۵۰ میلیون تومان کاهش نسبت به روز قبل، به ۹۹۰ میلیون تومان رسیده است.

فروش عمده لوازم یدکی خودرو

کاهش قیمت محصولات سایپا

در بین محصولات سایپا هم بیشترین کاهش قیمت به شاهین مربوط است، که ۱۱ میلیون تومان ارزان شد و ۶۸۶ میلیون تومان قیمت خورد. اواسط فروردین قیمت این خودرو به ۷۵۰ میلیون تومان رسیده بود. ساینا و کوییک هم ۳ میلیون تومان ارزان شدند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدسته بندی هاحساب من
جستجو