قیمت گذاری مجدد خودروهای داخلی
اخبار بروز

اختلاف در قیمت‌گذاری خودرو | تصمیم گیری دوباره در مورد قیمت خودرو

آغاز مذاکرات وزارت صنعت با اعضای شورای رقابت برای تصمیم گیری دوباره در مورد قیمت خودرو!

اختلاف در قیمت‌ گذاری خودرو

با گذشت ۱۹روز از آغاز سال 1402 هنوز قیمت جدید خودروهای داخلی مشخص نیست. این مشکل باعث شده تا ۹۰۰هزار نفر از متقاضیانی که در طرح خرید خودروهای داخلی نام‌نویسی کرده‌اند، سردرگم‌ بمانند!

سه‌ شنبه 15 فروردین ماه شورای رقابت به افزایش قیمت خودروها رأی داد. بر این اساس قیمت خودروهای سایپا تا ۳۵ درصد و ایران خودرو کمی بیش از ۳۵درصد افزایش یابد.

مقامات شورای رقابت گفته‌ اند که قیمت‌ جدید خودروها در چارچوب دستورالعمل مصوب تعیین شده. در این محاسبات صورت‌ های مالی 6 ‌ماه اول سال‌ گذشته خودروسازان مدنظر قرار گرفته است. با این حال، پس از آنکه معاون اول رئیس‌جمهوری و وزارت صنعت اعلام کردند با قیمت‌ های تصویب‌ شده مخالفند، قرار شد این قیمت‌ ها مورد بازنگری قرار گیرد.

مطالعه بیشتر:قیمت به روز اعلام شده سایپا

علت مخالفت دولت با قیمت های اعلام شده خودرو

روز پنجشنبه 17 فروردین، معاون اول رئیس‌ جمهوری در نامه‌ ای خطاب به رئیس شورا و مرکز ملی رقابت خواستار تجدید نظر در قیمت‌ گذاری خودرو در شرایط فعلی شد. محمد مخبر در این نامه قیمت‌ های پایه ارائه‌ شده در جلسه سه‌ شنبه شورای رقابت را افزایشی غیر متعارف دانسته که آثار تورمی دارد.

در نامه معاون اول رئیس‌ جمهوری با اشاره به اینکه اصلاح یکباره قیمت‌ ها در شرایط فعلی مناسب نیست، از شورای رقابت خواسته شده تا در تعامل با وزارت صنعت، به فوریت نسبت به تجدید نظر در قیمت‌ گذاری مذکور اقدام شود.

پس از انتشار این نامه، وزارت صنعت نیز اعلام کرد: ‌مذاکرات با اعضای شورای رقابت در این زمینه را آغاز کرده تا تصمیمی درباره خودرو اتخاذ شود که هم صرفه و صلاح مصرف‌کنندگان و هم تولیدکنندگان در آن لحاظ شود.

قطعه خودروت پیدا نمیکنی؟ درخواستت ثبتش کن تا ما برات بفرستیمش!

صیانت از حقوق تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان خودرو

وزارت صنعت تأکید کرد: این وزارتخانه آماده است در اسرع وقت با برگزاری جلسات فوری با شورای رقابت، بر مبنای صیانت توأمان از حقوق تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان خودرو و با لحاظ پرهیز از اتخاذ تصمیمات تورم‌ زا، فرایند قیمت‌ گذاری خودرو به‌ گونه‌ای تعیین شود که هم فاقد اثرگذاری نامطلوب بر بازار باشد. هم تقاضاهای سوداگرانه در بازار را کاهش دهد و علاوه بر آن با افزایش تولید و عرضه خودرو، صرفه و صلاح مصرف‌کنندگان واقعی خودرو درنظر گرفته شود.

قیمت گذاری مجدد خودرو

تصمیم‌گیری دوباره درباره قیمت خودرو

با اعلام مواضع معاون اول رئیس‌جمهور و وزارت صنعت، شورای رقابت هم با وجود دفاع از نحوه تعیین قیمت‌های جدید خودرو، با بررسی دوباره قیمت‌ ها موافقت کرد.

اسماعیل شجاعی، سخنگوی شورای رقابت در واکنش به نامه معاون اول رئیس‌جمهور، گفت: شورای رقابت یک نهاد مستقل و فراقوه‌ای است و مصوباتش لازم‌الاجراست. وظیفه خود را درخصوص تعیین دستورالعمل قیمت‌ گذاری خودرو انجام داده، حال ممکن است دولت نگاه متفاوتی داشته باشد که باید دید استدلال آنها چیست، البته هیچ نهاد دولتی نمی‌تواند مصوبات شورا را لغو کند.

سخنگوی شورای رقابت گفت: وزارت صمت به‌عنوان مجری، این مصوبات را می‌تواند اجرا نکند، اما چیزی که شورای رقابت تشخیص می‌دهد، این است که مهار تورم این نیست که کارخانه‌ ها را در مرحله زیانده نگه‌ داریم، کارخانه‌ های خودروسازی ما دو سال است که قیمت‌هایشان با وجود تورم، تعدیل نشده‌ و با زیان انباشته مواجه شده است، اگر تولید کاهش پیدا کند تورم بیشتری به جامعه تحمیل می‌کند.

خرید عمده لوازم یدکی خودرو، خرید لوازم یدکی خودرو به قیمت بازار با یک کلیک!

قیمت گذاری کارخانه ای خودروهای داخلی

افزایش رشد تولید خودرو اتفاق نمیافتد!

شجاعی با بیان اینکه مهار تورم با افزایش عرضه و افزایش رشد تولید اتفاق می‌افتد، افزود: اگر دولت بخواهد قیمت‌ ها تغییر نکند زیانی را به‌خودروسازان تحمیل می‌کند که باید براساس قانون، ردیف بودجه‌ای را برای جبران این زیان پیش‌بینی کند، نمی‌تواند به کارخانه‌دار زیان تحمیل کند، این بدترین روش مهار تورم است.

احتمال اصلاح قیمت‌ گذاری

سخنگوی شورای رقابت درباره احتمال اصلاح مصوبه افزایش قیمت خودرو، گفت: این موضوع بستگی به‌نظر اعضای شورای رقابت دارد، البته مصوبه شورا که ابلاغ شده، تغییر نمی‌کند اما ممکن است شورا تصمیم دیگری براساس شرایط جدید بگیرد.

اندکی بعد از این سخنان نایب‌رئیس ‌شورای رقابت نیز در سخنانی تأیید کرد که قیمت‌ ها مورد بازنگری قرار خواهد گرفت. محمود دودانگه گفت: دغدغه دولت و معاون اول رئیس‌ جمهوری قطعا دغدغه همه اعضای شورای رقابت است، به همین دلیل نامه معاون اول رئیس‌جمهور در کارگروه خودرو و همینطور شورای رقابت طرح و تصمیمات لازم اتخاذ خواهد شد.

خرید لوازم یدکی خودرو به قیمت بازار!

نحوه قیمت‌گذاری، شفاف شود

همگام با مخالفت دولت با نحوه قیمت‌ گذاری خودروهای داخلی برخی نمایندگان مجلس نیز نسبت به رویه فعلی قیمت‌ گذاری خودرو از سوی شورای رقابت واکنش نشان دادند.

یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با انتقاد به نحوه قیمت‌ گذاری خودرو گفت: شورای رقابت باید نحوه قیمت‌ گذاری جدید خودروهای داخلی را شفاف اعلام کند. به‌ عبارتی منطق حاکم بر فرمول قیمت‌ گذاری خودروها توسط شورای رقابت باید برای مردم کاملا شفاف و مشخص شود.

مهدی عسگری افزود: حداقل شروط اینکه قیمت خودرو واقعی شود اولا شفافیت و منطقی بودن فرمول قیمت‌ گذاری و دوم اینکه خودروساز به میزان نیاز عرضه داشته باشد و بتواند به لحاظ کمیت و کیفیت نیاز حقیقی بازار را تامین کند تا مصرف‌کننده با قیمت کاذب بازار آزاد مواجه نشود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدسته بندی هاحساب من
جستجو