علائم خرابی دریچه گاز
دانستنی های ماشین

7 علامت خرابی دریچه گاز

در مقاله به معرفی علائم خرابی دریچه گاز خودرو می پردازیم تا به شما کمک کند، قبل از اینکه خیلی دیر شود، مشکل را شناسایی کنید.

در خودرو دریچه گاز قطعه مهمی از سیستم ورودی هوا است که میزان هوای جریان یافته به موتور را کنترل می کند. سپس سوخت موجود در سیلندرها را می سوزاند. در هر زمان، برای اینکه موتور در شرایط بهینه خود کار کند، به مقدار مناسب هوا برای ورود اجازه می دهند که این امر بسیار ضروری است. هنگامی که بدنه دریچه گاز کثیفی، خراب یا دچار گرفتگی شود، جریان ورود هوا را به داخل موتور متوقف می کند که باعث مشکلاتی در عملکرد خودرو می شود. همچنین سوخت نسوخته، از طریق سیستم اگزوز عبور می دهد.

علائم خرابی دریچه گاز خودرو

به طور کلی وقتی دریچه گاز به درستی کار کند، با ورودی سوخت و پدال گاز هماهنگ می شود. زمانی که پدال گاز را فشار دهید و جریان سوخت به داخل موتور افزایش ‌یابد، بدنه دریچه گاز هوای اضافی را به داخل می ‌کشد تا سوخت اضافی را بسوزاند و به خودروی شما اجازه عملکرد معمول و بدون مشکل را می دهد.

1.کاهش قدرت

هنگامی که دریچه گاز به درستی کار نمی کند، هوا کم و بیش وارد مخلوط سوخت می شود که منجر به کاهش نیرو می شود و خودرو آن طور که باید شتاب نمی گیرد. وقتی پدال گاز را فشار می‌دهید، در حالت معمول باید اجازه دهد تا هوای بیشتری سوخت اضافی وارد شده را بسوزاند، اما در صورت خرابی دریچه گاز، هوای کافی وجود نخواهد داشت و به همین دلیل، هیچ موجی در قدرت وجود نخواهد داشت. این مشکل میتواند یکی از علائم خرابی دریچه گاز خودرو باشد.

خرید دریچه گاز رانا با تخفیف ویژه

علائم خرابی دریچه گاز

2.مشکلات در هنگام شتاب

در صورت خرابی یا مشکل در دریچه گاز که با کمبود نیرو واجه می شود، به طبع شتاب خودرو دچار مشکل خواهد شد. خودرو یا شتاب نامناسبی خواهد داشت یا بعد از یک نقطه شتاب نمی گیرد و هر دو نه تنها در قدرت و مسافت پیموده شده بلکه باعث طول عمر موتور نیز می شوند و این مشکل را میتوان یکی از علائم خرابی دریچه گاز خودرو در نظر گرفت.

خرید دریچه گاز پیکان با تخفیف

3.خاموش شدن موتور

در صورت کثیفی دریچه گاز یا هر مشکل دیگر در این قطعه باعث می شود تا موتور بطور موثر کار نکند. ضعیف بودن یا کم بودن دور آرام موتور یکی از علائم خرابی دریچه گاز است. این شامل خاموش شدن موتور پس از توقف، خاموشی پس از استارت یا توقف زمانی که پدال گاز به سرعت پایین می‌آید، می‌شود. کثیفی جمع شده باعث می‌شود جریان هوا به داخل سیستم آشفته شود و منجر به نوسان سرعت بیکار شود.

علائم خرابی دریچه گاز

4.ایجاد کثیفی یا گرد و غبار

یکی از اصلی ترین مسائلی که باعث گرفتگی دریچه گاز می شود، به دلیل تجمع کثیفی در داخل قطعه است. این کثیفی یک سطح ناهموار ایجاد می کند که جریان هوا و سوخت را مختل می کند و کارایی موتور شما را کاهش می دهد. رسوبات کربن با ایجاد یک سطح ناهموار در داخل قطعه مشکل مشابهی را ایجاد می کنند.

خرید دریچه گاز پراید از برند ایرکا

5.کاهش مسافت پیموده شده

مصرف سوخت خودرو به شدت تحت تاثیر دریچه گاز است. روش ایده آل برای اندازه گیری مسافت پیموده شده، روش مخزن پر است. ابتدا باک سوخت را پر می‌ کنید، صفحه کیلومتر شمار را یادداشت می‌کنید یا یکی از مترهای سفر را صفر می ‌کنید و سپس چند صد کیلومتر را طی می‌کنید. دوباره باک را پر کنید و مقدار کل سوخت مصرف شده را یادداشت کنید. مسافت تقسیم بر مقدار سوخت مصرفی به شما تصویر واضحی از مسافت پیموده شده ماشین شما می دهد. اگر تغییرات بیش از 15٪ وجود داشته باشد، احتمال زیادی وجود دارد که دریچه گاز شما خراب شده است.

علائم خرابی دریچه گاز

6.مشکلات برق

با وابستگی بیشتر خودروها به حسگرها و وسایل الکترونیکی این روزها، سیم کشی الکترونیکی به عنوان یک سیستم عصبی عمل می کند. اگر سنسور الکترونیکی دریچه گاز پوشیده از خاک باشد، این امر منجر به اصلاحات غیر ضروری در مخلوط هوا و سوخت می شود. این مشکل می تواند خودرو را در حالت کاهش قدرت ثانویه قرار دهد تا زمانی که توسط مکانیک سرویس دیده شود. برای برخی خودروها که این حالت را ندارند، روش هایی مانند کاهش قدرت، محدود کردن دور موتور و غیره وجود دارد.

خرید دریچه گاز تیبا ایرکا با یک کلیک

7.چراغ موتور را بررسی کنید

یکی از علائم خرابی دریچه گاز خودرو  اگر مشکلی در عملکرد بدنه دریچه گاز وجود داشته باشد، به کنترل الکترونیکی دریچه گاز هشدار می دهد و باعث می شود چراغ چک موتور را روشن کند. اکنون دلایل متعددی وجود دارد که چرا این هشدار روشن می شود و خرابی دریچه گاز یکی از آن دلیل هاست. از این رو بهتر است یک بررسی انجام دهید تا ببینید آیا آلودگی در اطراف قطعه جمع شده است یا خیر.

علائم خرابی دریچه گاز

خرید دریچه گاز

برای خرید دریچه گازمناسب با قیمت به صرفه از طریق فروشگاه لوازم یدکی وندایدک اقدام کنید. وندایدک انواع پیستون و لوازم خودرو با قیمت بازار در اسرع وقت برای شما مشتریان عزیز ارسال می کند. همچنین در صورت نبود قطعه مورد نظر در فروشگاه میتوانید از طریق سفارش قطعه درخواست خود را برای ما ثبت نمایید. در صورت کثیفی، تمیز کردن بدنه دریچه گاز رایج ترین راه حل برای این موضوع است و می تواند توسط خودمان انجام شود. اما وجود فرسودگی و یا دفرمه شدن و هر گونه خرابی این قطعه نیاز به تعویض توسط یک متخصص می باشد. 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدسته بندی هاحساب من
جستجو