تسمه تایم
تسمه تایم خودرو
مقاله آموزشی

دلیل پارگی تسمه تایم چیست؟

اگر لیستی از کارها داشته باشید که برای رسیدن به نتیجه باید آن ها در مدت زمان مشخصی به پایان برسانید، به چیزی احتیاج دارید؟ اولین پاسخ به ذهن شما ممکن است برنامه ریزی و زمانبندی باشد! زمانبندی باعث انجام منظم کارها در مدت زمان مشخص و عملکرد مناسب است. این موضوع حتی در عملکرد زمانبندی شده موتور ماشین جهت احتراق و روشن شدن، وجود دارد.

دلیل پارگی تسمه تایم چیست؟

اما حالا سوال اینجاست که: وظیفه زمانبندی خودرو به عهده چه قطعه ای است؟ و چگونه این عمل انجام می شود؟ در ادامه به معرفی و برسی قطعه تسمه تایم میپردازیم.

تسمه تایم چیست؟

تسمه تایم قطعه از جنس پلاستیک است که معمولا بر روی سطح داخلی خود دارای دندانه هایی می باشد. این قطعه برای اولین بار در سال 1945 استفاده شد. در ادامه پس از 17 سال بصورت انبوه در یک مدل از خودروی المانی به نام گلاس 1004 قرار گرفت. در واقع تسمه تایم بخشی از موتور احتراق داخلی است که زمانبندی سوپاپ ها را کنترل می کند.

مطالعه بیشتر: 5 نشانه زمان تعویض روغن موتور خودرو

کار تسمه چگونه کار می کند؟

تسمه تایم وظیفه زمانبندی سوپاپ ها را به عهده دارد. چهار عمل اصلی موتور خودرو شامل مکش، تراکم، انفجار و تخلیه می باشد.

مرحله اول که مکش یا تنفس موتور است. در این مرحله پیستون در بالاترین مکان در سیلندر قرار می گیرد. وقتی پیستون از بالا به پایین حرکت می کنند، باعث بالا رفتن حجم سیلندر و ورود مخلوط هوا به همراه سوخت به داخل سیلندر می شود.

مرحله دوم تراکم و فشرده سازی است. در این زمان هر دو سوپاپ ورودی و خروجی هوا بسته می شوند و پیستون به بالای سیلندر باز میگردد و باعث تراکم سوخت و مخلوط هوا با سوخت می شود.

در مرحله سوم که انفجار است، مخلوط هوا و سوخت توسط جرقه شمع در موتورهای بنزینی یا توسط گرما تولید شده در موتورهای دیزلی احتراق صورت می گیرد. به دلیل احتراق پیستون به پایین ترین نقطه می رود.

مرحله چهارم که تخلیه و خروج دود است، مجدد پیستون به سمت بالا برمیگردد و دود حاصل از احتراق توسط اگزوز به بیرون فرستاده می شود.

زمانبندی حرکت سوپاپ ها جهت ورود و خروج هوا در این چهار عمل به عهده تسمه تایم می باشد.

تسمه تایم حرکت میل لنگ را به میل سوپاپ منتقل می کند و میل سوپاپ باعث حرکت سوپاپ ها به سمت بالا و پایین می شود.

تسمه تایم

دلیل پاره شدن تسمه تایم

تسمه تایم مانند سایر قطعات لوازم یدکی خودرو دارای عمر مفیدی بوده که پس گذشت این زمان که توسط شرکت سازنده اعلام می شود، این قطعه نیاز به تعویض دارد. کیفیت متریال و میزان بار وارده بر تسمه تایمینگ از جمله عواملی است که پس از گذشت عمر مفید قطعه باعث پاره شدن تسمه تایم می شود. در برخی موارد از جا در رفتن و پارگی تسمه دینام و درگیری آن با تسمه تایم باعث مشکل و پارگی در تسمه تایم می شود.

مطالعه بیشتر: علائم خرابی و زمان تعویض دینام خودرو

علائم خرابی تسمه تایم

وجود مشکل پارگی و خرابی تسمه تایم با وجود برخی علائم از سمت خودرو قابل تشخیص هستند که پس از دیدن این علائم بهتر است ماشین خودرو را به یک متخصص نشان دهید و برای تعویض تسمه تایم اقدام نمایید.

1.مشکل اگزوز با خروج دود بیش از حد معمول
2.مشکل در استارت خوردن و حرکت ماشین
3.از بین رفتن دندانه های تسمه تایم که با کار بیش از حد و به دنبال فرسایش و خوردگی اتفاق میافتد
4.عدم عمل کرد درست در دور موتور خودرو

انواع تسمه تایم

در اینجا برخی از تسمه تایم خودروها را معرفی می کنیم. جهت خرید لوازم یدکی کافی است بر روی نام تسمه تایم ماشین خود کلیک نمایید.

1.تسمه تایم پژو 206 تیپ5

تسمه تایم پژو 206 تیپ 5 6PK1575

مدل: 6PK1575 مناسب برای خودرو پژو 206 تیپ 5 از برند تیکاف

2.تسمه تایم پژو 405

تسمه تایم پژو 405 دنده 17-114

مدل: دنده 17-114 از برند تیکاف مناسب برای خودرو پژو 405

3.تسمه تایم ال 90

تسمه تایم ال 90 دنده 132

مدل: دنده 132 از برند تیکاف مناسب برای خودرو ال 90

4. تسمه تایم سمند

تسمه تایم سمند EF7 دنده 127

مدل: دنده 127 از برند تیکاف مناسب برای خودرو سمند EF7

5.تسمه تایم پژو 206 تیپ 2

تسمه تایم پژو 206 تیپ 2 دنده 108

مدل: دنده 108 از برند تیکاف مناسب برای خودرو پژو 206 تیپ 2

جهت مشاهده بیشتر تسمه تایم سایر خودروها کلیک نمایید.

عمر مفید تسمه تایم

عمر مفید تسمه تایم با توجه به نوع برند تسمه و کار کرد خودرو متفاوت بوده اما بطور عموم پس از 60 هزار کیلومتر مسافت طی شده یا دو سال بهتر از این قطعه تعویض شود. اگر از زمان تعویض تسمه تایم خود مطمئن نیستید، بهتر است ماشین خود را به یک متخصص نشان دهید و حتما به وضعیت این قطعه مهم توجه کنید تا از اسیب بیشتر جلوگیری نمایید. جهت خرید تسمه تایم خودرو میتوانید به فروشگاه لوازم یدکی خودرو وندایدک مراجعه کنید تا به قیمت فروش عمده لوازم یدکی این قطعه را خریداری نمایید.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدسته بندی هاحساب من
جستجو