دلایل ترکیدن باتری ماشین
مقاله آموزشی

دلایل ترکیدن باتری ماشین

ترکیدن باتری ماشین یکی از حوادث خطرناک و مهمی است که بر اثر شرایط و دلایل مختلف برای هر ماشین ممکن است اتفاق بیافتاد. این اتفاق خسارت های سنگین جانی و مالی را به دنبال دارد. در این مقاله به معرفی این قطعه، کارکرد و علت ترکیدن باتری ماشین می پردازیم تا در صورت دیدن علائم بروز مشکلات از حوادث ناگوارتر جلوگیری نمایید.

دلایل ترکیدن باتری ماشین

دلایل ترکیدن باتری ماشین

باتری ماشین چیست؟

باتری ماشین عضو سیستم الکتریکی خودرو می باشد که تامین، ذخیره و تقسیم انرژی الکتریکی مورد نیاز بخش های مختلف خودرو را به عهده دارد. اجزای تشکیل دهنده باتری ماشین را میتوان به 7 بخش: جعبه باتری، بست های اتصال، هواکش در پوش، صفحات مثبت و منفی عایق، مایع الکترولیت، ترمینال منفی و مثبت، نشانگر وضعیت الکترونیک یا هیدرومتر تقسیم کرد.

وظیفه باتری ماشین

کار باتری ماشین تامین نیروی برق برای هر بخش از خودرو است. از زمانی که خودرو برای استارت و روشن شدن احتیاج به نیرو الکتریسته دارد، تا احتراق لازم در موتور جهت استفاده از سوخت و نیرو برق لازم برای استفاده چراغ ها، لامپ و بخش تهویه هوا که شامل بخاری و کولر است، همگی انرژی لازم خود را از بخش باتری ماشین کسب می کنند.

علت ترکیدن باتری ماشین چیست؟

حالا سوال اینجاست که چه عواملی موجب اسیب و ترکیدن این قطعه پرکاربرد و مهم می شوند؟

1.گرم شدن هوا

در فصول گرم سال، بالا رفتن درجه هوای محیط یکی از عوامل موثر در ترکیدن باتری ماشین می باشد. البته بالا رفتن دما به تنهایی کافی نیست و این گرما همراه با گاز هیدروژنی که توسط ساز و کار باتری ماشین ایجاد می شود در کنار اکسیژن خطرناک است. اگر مشکلی در کارکرد باتری ماشین وجود داشته باشد و منجر به جرقه در این محیط شود، شاهد ترکیدن باتری ماشین خواهیم بود.

2.وجود جرقه یا شعله خارجی

وجود شعله و جرقه در خارج از ماشین میتواند یکی دیگر از عوامل ترکیدن باتری ماشین باشد. شعله های اتش، سیگار روشن، جرقه های استاتیک و… میتوانند باعث ترکیدن گاز هیدروژن حاصل از کار باتری شوند. این عوامل در کنار مشکلات فنی باتری چون خوردگی کابل ها و شل شدن اتصالات باتری و… در ترکیدن باتری ماشین موثر هستند.

3.شارژ بیش از حد باتری

همچنین شارژ بیش از حد باتری خودرو توسط یک سیستم معیوب باعث ترکیدن باتری ماشین می شود. افزایش شارژ، بیش از حد استاندارد باعث تولید بیشتر گازهای هیدروژنی و ایجاد مشکل در صفحه داخلی و جدا کننده باتری می شود. این مشکل احتمال ایجاد اتصالات کوتاه و منفجر شدن باتری ماشین را افزایش می دهند.

دلایل ترکیدن باتری ماشین

4.استارت و روشن شدن موتور خودرو

زمانی استارت و روشن شدن موتور خودرو میتواند منجر به ترکیدن باتری ماشین شود که باتری ماشین دچار یک مشکل فنی شده باشد. این مشکل میتواند شامل به پایان رسیدن عمر باتری، معیوب بودن باتری از سمت کارخانه و یا خوردگی صفحات داخلی باتری باشد.

5.اتصال کوتاه قطب های باتری

اتصال کوتاه در دو سر قطب باتری ماشین به دلیل معیوب بودن سیستم استارت میتواند رخ دهد. این مشکل نیز باعث ایجاد جرقه و انفجار باتری ماشین می شود.

6.خارج نشدن گاز هیدروژن از دریچه ها

باتری دارای تعدادی دریچه می باشد که از طریق آن گازهای هیدورژن را به بیرون می فرستد تا در درون خود جمع نشوند. نقص در ساختار باتری و مسدود شدن دریچه ها میتواند باعث تجمع گاز هیدروژن و در نتیجه با یک جرقه کوچک منجر به ترکیدن باتری ماشین می شود.

7.تجمع بخار اسیدی و بخار آب در محفظه باتری

دو دلیل دیگری که باعث ترکیدن باتری ماشین می شوند، تجمع بخارهای اسیدی و بخار آب در محفظه باتری است. خرابی و مسدود بودن دریچه های باتری ماشین باعث تجمع بخارهای اسیدی در محظه باتری می شوند. این بخارها به اندازه گاز هیدروژنی خطرناک بوده و باعث ترکیدن باتری ماشین می شوند. همچنین تجمع بخار آب در محفظه باتری ممکن است در زمان برقراری اتصال کوتاه در ترمینال باتری به همراه الکترولیت بیش از اندازه گرم شده و بخار آب در محفظه شرایط را برای انفجار محیا سازد.

8.پایان عمر باتری و عدم سرویس به موقع

باتری ماشین جز قطعاتی است که در بازه های زمانی مشخص احتیاج به سرویس و چکاپ دارند. عدم توجه به این موضوع باعث ایجاد خوردگی و مشکلات در بخش صفحات و اتصالات باتری می شود. همچنین با نزدیک شدن به پایان عمر باتری ماشین چنین مشکلاتی ایجاد شده که در ترکیدن باتری ماشین موثر هستند.

سخن پایانی

ترکیدن باتری ماشین جز آن دسته حوادثی هستند که علاوه بر صدمه به خودرو، میتواند برای سرنشینان و افراد نزدیک به محل حادثه، خطرآفرین باشد. با چکاپ و سرویس به موقع باتری ماشین به خصوص اگر از باتری های نوع اسید-سرب استفاده می کنید، میتوانید از بروز چنین حادثه ای جلوگیری نمایید.

آیا شما تا به حال شاهد ترکیدن باتری ماشین بوده اید؟ از نکات دیگر برای پیشگیری از این حادثه مطلع هستید؟ نظراتون برای ما بنویسید!

همچنین برای خرید تجهیزات یدکی ماشین خود میتوانید به فروشگاه لوازم یدکی وندایدک مراجعه نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدسته بندی هاحساب من
جستجو