اخبار بروز

تکذیب حذف سامانه یکپارچه تخصیص خودرو در عرضه سوم

سامانه یکپارچه ترخیص خودرو یک پروژه مهم در حوزه تجارت و بازرگانی کشور است. این پروژه که به منظور ساده‌سازی و تسریع فرآیند ترخیص خودروها در کشور، اجرا شده. این سامانه شامل اطلاعات مربوط به واردات، صدور مجوز و ترخیص خودروها در کشور است و امکان دسترسی به این اطلاعات برای تمامی افراد و شرکت‌های فعال در حوزه تجارت خودرو فراهم می‌کند. با اجرای این سامانه، فرآیند ترخیص خودروها ساده‌تر و سریع‌تر خواهد شد و همچنین امکاناتی مانند ردیابی وضعیت تحویل خودرو، زمان تحویل محصول و… نیز در دسترس خواهند بود. اما به تازگی در اخبار خبر حذف سامانه یکپارچه تخصیص خودرو در عرضه سوم به چشم خورد!

حذف سامانه یکپارچه تخصیص خودرو…؟

معاون صنعت، معدن و تجارت در یک گفت و گوی خبری در روز 6 مهرماه اعلام کرد که دوره سوم فروش خودروها از 8 مهر ماه 1402 آغاز می‌شود. در این دوره عرضه مستقیم خودرو توسط خودروسازان انجام می‌گردد. روش فروش خودرو تغییراتی داشته است. همین موضوع باعث شد تا عده‌ای فکر کنند که سامانه یکپارچه تخصیص خودرو در این عرضه حذف می‌شود. هر چند معاون صنعت، معدن و تجارت حذف سامانه یکپارچه تخصیص خودرو را تکذیب کرد.

تکذیب حذف سامانه یکپارچه خودرو

مدیرکل روابط عمومی مرکز ملی شورای رقابت در مقابله با خبر حذف سامانه یکپارچه خودرو بیان کرد: هرگونه تغییر در رفتار بازار خودرو منوط به مصوبه شورا یا تغییر در دستورالعمل مصوبه ۵۴۳ این شورا است. بنابراین سامانه یکپارچه به کار خود ادامه می‌دهد و در عرضه سوم خودرو حضور دارد.

مزایا سامانه یکپارچه ترخصیص خودرو

همچنین در این بین به مزایا و نکات مثتبی که از طریق ثبت نام در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو ایجاد شده. وجود این سامانه برای تنظیم بازار خودرو مورد نیاز است، اشاره شد.

  1. ساده‌سازی فرآیند ترخیص خودروها و کاهش زمان صرف شده برای این فرآیند.
  2. افزایش شفافیت در فرآیند ترخیص خودروها و دسترسی آسان به اطلاعات مربوط به واردات، صدور مجوز و ترخیص خودروها.
  3. کاهش احتمال خطای انسانی در فرآیند ترخیص خودروها با استفاده از سامانه یکپارچه.
  4. افزایش راندمان در فرآیند ترخیص خودروها و کاهش هزینه‌های مربوط به این فرآیند.
  5. تسهیل در تجارت خودرو در کشور و رشد اقتصادی بیشتر.
بیشتر بخوانید: زمان تعویض قطعات مصرفی پراید

حذف سامانه یکپارچه تخصیص خودرو مونتاژی

عرضه سوم خودرو چه زمانی است؟

طرح یکپارچه عرضه خودروهای داخلی برمبنای فرآیند نوبت دهی از ابتدای سال جاری با هدف عرضه گسترده و شفاف خودروهای داخلی به اجرا درآمد. از این پس نیز تخصیص خودرو در فواصل زمانی مختلف تا پایان سال جاری، از محل ظرفیت‌های خالی شرکت‌های صنایع خودروسازی اعلامی در سامانه تخصیص صورت خواهد گرفت. همچنین مدیرکل روابط عمومی مرکز ملی شورای رقابت اعلام داشت که طی دو روز آینده زمان عرضه سوم اعلام  خواهد شد.

چه خودروهایی در این دوره عرضه می‌شوند؟

توکلی رئیس روابط عمومی شورای رقابت در مورد خودروهای عرضه شده در دوره سوم بیان کرد: این اقدام به ظرفیت‌های خالی اعلام شده از سمت خودروساز ناشی از عرضه محصول جدید و یا ظرفیت‌های خالی ناشی از انصراف و یا افزایش تولید بستگی دارد. با توجه به موضوع پیش‌بینی می‌شود که در مرحله سوم فروش خودرو خبری از فروش محصولات شرکت خودروهای ایران خودرو و سایپا نیست. این مرحله به خودروهای مونتاژی اختصاص دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدسته بندی هاحساب من
جستجو