اموزش نصب میل لنگ
مقاله آموزشی

آموزش نصب میل لنگ

میل لنگ یکی از اجزای مهم موتورهای داخل سوخت است که به عنوان قلب موتور شناخته می‌شود. این قطعه در واقع یک محور مرکزی است که در طول آن پیستون‌ها به صورت چرخشی حرکت می‌کنند. معمولاً میل لنگ از جنس فولاد ساخته شده و دارای شش یا هشت پین است. همچنین، برای کاهش سایش و اصطکاک، از روغن موتور بر روی سطح دهانه ها و پیستون‌ها استفاده می‌شود. میل لنگ باید به صورت دقیق و با رعایت تمامی نکات فنی در موتور قرار گیرد تا عملکرد موتور به بهترین شکل انجام شود. برای نصب میل لنگ، باید از دقت و دانش فنی کافی برخوردار بود و در ادامه به آموزش نصب میل لنگ و مونتاژ آن بر روی بلوکه موتور می‌پردازیم.

آموزش نصب میل لنگ خودرو

قبل از شروع کار نصب میل لنگ، باید به تمیزی داخل بلوک موتور توجه کند. در صورت مشاهده هر گونه کثیفی، روغن سوخته و سیاهی با مواد شیمیایی مناسب داخل بلوک و اجزای مربوطه به آن را تمیز کنید. پس از تمیز کردن داخل بلوک موتور، یاتاقان‌ها و پین‌های میل لنگ را با روغن موتور روغن کاری کنید. سپس میل لنگ را بررسی کنید تا از هر گونه الودگی، گرفتگی سوراخ‌ها، شکستگی و ترک بر روی سطح آن، ایمن باشد.

  • حالا به سراغ یاتاقان‌ها بروید. یاتاقان ها از 2 نیم دایره در دو گروه یاتاقان ثابت و یاتاقان متحرک تشکیل شده‌اند. یاتاقان ثابت حول محور ثابت میل لنگ لقی را نسبت به پیستون و بلوک سیلندر کنترل می‌کند. یکی از نیم دایره‌های این یاتاقان به بلوک سیلندر و دیگری حول محور میل لنگ به آن پیچ می‌شود. یاتاقان متحرک برای پیشگیری از لقی بین شاتون و میل لنگ می‌باشد. نیم دایره‌ای از این یاتاقان به شاتون و نیمه دیگر بعد از پیچیده شدن حول محور میل لنگ متصل می‌گردد.

اموزش نصب میل لنگ و یاتاقان

  • نکته: بغل یاتاقان ها را به گریس آغشته نمایید تا چسبندگی لازم برای نصب ایجاد شود.

اموزش نصب میل لنگ و یاتاقان

خرید انواع میل لنگ خودر به قیمت بازار!
  • زمانی که پین ‌های میل لنگ را با یاتاقان‌های خود تطبیق داده‌اید، با روغن موتور برای محافظت از میل لنگ، این اجزا را روغن کاری کنید.
  • در مرحله بعد میل لنگ را با احتیاط داخل بلوک موتور پایین بیاورید و مطمئن شوید که به درستی با کلاهک‌های یاتاقان هماهنگ شده است.

اموزش نصب میل لنگ

  • میل لنگ را با دست به جلو و عقب ببرید تا فاصله لازمه حرکت طبق پیشنهاد سازنده موتور رعایت شود. هنگامی که مطمئن شدید که میزان نهایی حرکت را به درستی دارید، پیش از پیچ و مهره کردن درپوش اصلی، مهر و موم اصلی عقب را نصب کنید.

نصب میل لنگ

  • کلاهک‌های اصلی بلبرینگ را نصب کنید و آنها را مطابق با مشخصات سازنده به ترتیب مناسب گشتاور نمایید. می‌توانید محل درپوش را کمی با کمک یک چکش تنظیم کرده و سپس پیچ‌ها را دوباره به سمت پایین سفت کنید. سپس میله های اتصال را روی میل لنگ نصب کنید و پیچ های میله را مطابق با مشخصات سازنده بچرخانید.

آموزش نصب میل لنگ

  • بازی انتهایی میل لنگ را بررسی کنید تا مطمئن شوید که مطابق با مشخصات است. سپس زنجیر یا تسمه تایم را در صورت وجود نصب کنید و زمان بندی موتور را تنظیم نمایید.
  • حالا تمام اجزا موتور که در طی فرآیند جداسازی قطعات جدا شده‌اند، مانند پمپ روغن، پمپ آب و لوازم جانبی را دوباره نصب کنید.
  • هنگامی که همه چیز دوباره مونتاژ شد، از گردش روان میل لنگ اطمینان حاصل کنید و سپس خودرو را روشن نمایید تا هرگونه مشکل یا ناهنجاری را بررسی شود.
بیشتر بخوانید: معایب تراش میل لنگ چیست؟

نکته قابل توجه:

در اینجا مراحل نصب میل لنگ بصورت کلی شرح داده شده اما بسته به نوع و مدل موتور میتواند این روند متفاوت باشد. پس لازم است که با استفاده از دستورالعمل های سازنده و یا یک مکانیک ماهر نسبت به انجام این کار اقدام نمایید.

سخن پایانی

در اینجا آموزش نصب میل لنگ را شرح داده‌ایم. برای خرید میل لنگ، بهتر است از فروشگاه‌های قطعات خودرویی یا فروشگاه‌های آنلاین معتبر استفاده کنید. قبل از خرید، حتماً باید نوع و مدل میل لنگ مورد نیاز برای موتور خود را بدانید و با توجه به برند و کیفیت قطعه، انتخاب کنید. بهتر است از قطعات اصلی و با برند معتبر استفاده کنید تا عمر مفید موتور شما را افزایش دهید. همچنین شما میتوانید برای خرید میل لنگ از طریق فروشگاه آنلاین وندایدک اقدام نمایید تا تجربه یک خرید مطمئن همراه با ارسال فوری داشته باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدسته بندی هاحساب من
جستجو